Perspektywiczny Filologiczny: tłumy licealistów podczas Dnia Otwartego

22 marca na Wydziale Filologicznym UŁ zorganizowany został kolejny Dzień Otwarty, który przyciągnął ponad 1000 uczniów z 31 szkół. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych wykładach i warsztatach, zwiedzić budynek uczelni oraz zapoznać się bliżej z ofertą studiów na jednym z największych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie bez wątpienia pełne było inspiracji i możliwości dla wszystkich zainteresowanych studiami filologicznymi w Łodzi.

Zanim uczniowie udali się do sal wykładowych lub przestrzeni wspólnych, w których zlokalizowane były stoiska informacyjne, wzięli udział w oficjalnej inauguracji wydarzenia. Ta została zorganizowana w typowo akademickim stylu, z udziałem przedstawicieli władz Wydziału i uczelni, którzy skierowali do uczestników imprezy wiele inspirujących słów.

Życzę wam, żebyście się zdecydowali studiować, a następnie, by studia stały się dla Was przygodą życia, żebyście później w starszym wieku wspominali ten czas, jako coś ważnego w waszym życiu. Na studiach spotyka się nowych ludzi, przyjaciół, być może przyszłych partnerów życiowych… Studia to taki okres, gdy człowiek przeżywa coś, czego potem już nie ma

– podkreślała prof. dr hab. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.

Prorektor prof. Łukasz Bogucki

O postępującym procesie umiędzynarodowienia uczelni i wiążących się z tym możliwościach opowiedział z kolei prof. dr hab. Łukasz Bogucki.

Jesteśmy częścią UNIC, a to oznacza, że w przyszłości jako studenci Uniwersytetu Łódzkiego, w tym tego Wydziału, możecie liczyć nie tylko na dyplom naszej uczelni, ale również dyplom innej z tych 9 uczelni wchodzących w skład sojuszu. Takie plany mamy i to już się zaczyna dziać

– mówił prorektor UŁ ds. współpracy z zagranicą.

Z perspektywy studentki

Głos zabrała również przedstawicielka społeczności studenckiej, która podkreśliła zalety studiowania właśnie na Filologu.

Tutaj studenci mają głos. Jeżeli będziecie chcieli angażować się w różne inicjatywy studenckie, to na Wydziale Filologicznym jest do tego świetna przestrzeń. Poza tym mamy wspaniałych wykładowców i wspaniałe wykładowczynie, a to naprawdę wiele daje, zwłaszcza w czasie nauki na samym początku studiów, który jest dość trudny

–  Agata Becherka, przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów.

Poznali tajemnice Wydziału Filologicznego

Dzień Otwarty był okazją, by zajrzeć do miejsc, które na co dzień dostępne są jedynie dla studentów i wykładowców Wydziału Filologicznego. Uczniowie chętnie z tej możliwości korzystali. Jedni wzięli udział w zwiedzaniu gmachu, inni testowali wydziałową infrastrukturę w praktyce. W ramach wydarzenia odbyły się m.in. warsztaty w studiach: radiowym i telewizyjnym, które cieszyły się dużym zainteresowaniem licealistów. Młodzież z uwagą przysłuchiwała się prowadzącym, którzy mieli dla nich wiele wskazówek dotyczących dziennikarskiego rzemiosła.

W studiu tv

Przygotowane zajęcia nie ograniczały się jednak tylko do jednej dziedziny. Swoje warsztaty przygotowały również filologie obce, polonistyka, logopedia i kierunki kulturoznawcze. Łącznie w ofercie Dnia Otwartego znalazło się aż 40 aktywności, w tym również takie o charakterze rozrywkowym. Licealiści mogli wziąć udział np. w warsztatach tańca bałkańskiego albo posłuchać o estetyce gier wideo.

Tańce bałkańskie

Oko w oko ze studentami i wykładowcami

Niewątpliwą zaletą wydarzenia była możliwość bezpośredniego kontaktu z wykładowcami i studentami. Przy 20 stoiskach informacyjnych znajdowały się tłumy uczniów, którzy chętnie wchodzili w interakcję ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami oraz pracownikami naukowymi Wydziału. Licealiści byli zachęcani do wizyty na stoiskach nie tylko solidną dawkę wiedzy merytorycznej, ale również dodatkowymi atrakcjami w postaci przekąsek typowych dla poszczególnych regionów świata oraz licznych gier i zabaw organizowanych przez koła naukowe.

Stoisko

Jedyne takie wydarzenie

Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego jest największa imprezą na Uniwersytecie Łódzkim  kierowaną do kandydatów na studia. Tegoroczna edycja wydarzenia była już siódmą w historii, a piątą przygotowaną w formule stacjonarnej. 

Frekwencja na piątkowym wydarzeniu potwierdza utrzymującą się popularność kierunków filologicznych. Cieszymy się, że uczniowie tak licznie przybyli do naszego gmachu, by na własne oczy przekonać się, z czym wiążą się studia na naszym Wydziale. Dziękujemy wszystkim studentom i pracownikom zaangażowanym w wydarzenie – bez ich pomocy organizacja tak dużej imprezy nie byłaby możliwa

– podsumowuje Bartosz Burski, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ.


Tegorocznymi partnerami Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ byli:
Barry Callebaut, CERI, Coffee Point, Conduent, Fil Mil, Infosys, Kino Helios Sukcesja, Król Kul, Landi, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Marsh, Radio ŻAK, Termy Uniejów, Tkalnia Zagadek, Vera Sport oraz Źródło. Dziekujemy również za udzielone wsparcie Panu Prof. Marcinowi Gołaszewskiemu, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Łodzi.


Tekst: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ.
Zdjęcia:
Andrii Slavinskyi